Tél és a kutya
Minden évszakban
fel kell készülni, a télen meg különösen, mert hideg van ,latyakosak a járdák
és az útak , és sok helyen sózzák az útakat meg a járdákat.
A kutyák is különleges bánásmódot igényelnek a hideg hónapokban.
Ha kutyánk sokat van a szabadban, vagy éppen munkakutya, akkor magasabb kalóriatartalmú táplálékra van szüksége, mert télen a testhőmérséklet megfelelő szinten tartása több energiát emészt fel. A hó nem pótolja a vizet, akárcsak nyáron, most is legyen mindig elegendő friss víz az itatótálban.Lakásban tartott kutyáknál meg mielőtt levisszük sétálni kutyánkat öltöztessük fel.
Szőrzet- és mancsápolás
A jegesedés ellen használt só nem tesz jót a kutyák talpának. Séta után mossuk le és szárítsuk meg a kutya mancsait. Így megakadályozható a talppárna kiszáradása és berepedezése. Ha naponta egyszer-kétszer vazelinnal bedörzsöljük a talppárnákat, elkerülhetők ezek az apró sérülések.
Télen különösen fontos, hogy a szőrzet megfelelően szigeteljen. Ha a kutya szőre megázik az esőben, vagy nedves lesz a hótól, hazaérve töröljük szárazra törülközővel, vagy ha szükséges, hajszárítóval, szárítógéppel. A hosszúszőrű kutyák mancsszőrét vágjuk le, hogy ne ragadhasson bele a hó, illetve könnyebb legyen azt eltávolítani.
Téli veszélyek
-Ne hagyja kutyáját hosszú ideig a szabadban. A szél miatt az ún. relatív hidegérzet sokkal alacsonyabb, mint a hőmérő által mutatott hőmérséklet, és nagy hidegben lefagyhat a kutyák füle, farka és lábujja. Gondoskodjon megfelelően szigetelt, fedett kennelről vagy kutyaházról. A ház fűtetlen, kövezett, szőnyeg nélküli helyiségei is hamar kihűlnek, ezért ide tegyen pokrócot, párnát. Ne hagyja egyedül a kutyát a kocsiban, ott is megfázhat.
Sétáltatás vigyázni kell, nehogy a kutya befagyott patakba vagy tóba csússzon, mert súlyosan megsérülhet.
A hó eltakarhatja a szagokat, ezért a gazdájától eltávolodó kutya könnyen elveszhet.
A fagyálló a kutyák számára kellemes szagú és ízű folyadék, könnyen belekóstolhatnak, ami viszont halálos is lehet. A fagyálló méreg! Ha csak a garázsban, kocsifelhajtón kifolyt tócsába nyal bele kedvencünk, akkor is azonnal vigyük orvoshoz, aki a megfelelő ellenszer alkalmazásával még megelőzheti a bajt. A mérgezés tünetei: nyálzás, hányás, bágyadtság, dülöngélés, tudatzavar.
A lakásban ügyeljünk arra, hogy a kutya biztonságos távolságban legyen a hősugárzótól vagy a kandallótól, nehogy megégesse magát.
Ünnepek
Ha be is akarjuk vonni kedvencünket az ünneplésbe, ne feledjük, hogy a csokoládé és egyéb édesség fogyasztása nem egészséges a kutyák számára. A csokoládéban lévő teobromin – a kakaómag egyik hatóanyaga, a koffeinhez hasonló alkaloida – kimondottan ártalmas nekik. Alkohollal se kínáljuk őket!
A magyal, a fagyöngy és a mikulásvirág mérgező növény, csak olyan helyre tegyük, ahol a kutya nem érheti el.
A karácsonyfaégők átforrósodhatnak, és megégethetik a kutyát, ezért csak a magasabb ágakra helyezzük.
Ne használjunk üveg díszeket, mert könnyen összetörnek, és megsebezhetik a kutya lábát vagy száját.
Az ehető fenyődíszek is veszélyesek, mert kedvencünk megpróbálhatja megszerezni őket. A lényeg, hogy ne hagyjuk magára egyedül a fenyőfával.
Szilveszter
A lövésfélő kutyák pánikszerű meneküléssel reagálhatnak az újévköszöntő petárdadurrogtatásra, ezért legyünk nagyon óvatosak sétáltatáskor. Ha ez lesz a kutya első szilvesztere, és nem tudjuk, hogyan reagál majd a szokatlan zajokra, inkább ne engedjük szabadon, és átmenetileg csak pórázon sétáltassuk. A kertben tartott kutyák ijedtükben megszökhetnek, ellenőrizzük, hogy elég magas és a stabil a kerítés, nincs sehol olyan lyuk vagy rés, ahol kiférhetnének. Érdeklődjünk állatorvosunktól nyugtatócseppek iránt.
Ha szilveszteri bulit rendezünk sok vendéggel, inkább zárjuk el a kutyákat valamelyik szobába.
VF